Ketoza jest wyjątkowym stanem dla organizmu, podczas którego sam traci na wadze
Kiedy po raz pierwszy słyszysz termin ketoza, możesz pomyśleć, że to jakaś reakcja chemiczna, z którą nigdy nie będziesz miał styczności. Ale jest wręcz przeciwnie, ponieważ jest to sytuacja związana z ludzkim ciałem. Zachodzi w nim i ma nawet pozytywny wpływ. Że zainteresowałeś się tym bardziej? Jeśli tak, to czytaj dalej. Od razu na wstępie musimy zaznaczyć, że ketoza zazwyczaj nie rozpoczyna się samoistnie, samoistnie. Trzeba ją niejako wywołać. I równie prawdziwe jest to, że nie trwa ona w nieskończoność. Musi być również utrzymywana.
Ketoza to stan, w którym organizm spala własne zapasy tłuszczu
Stan ten jest korzystny, ponieważ może pomóc łatwo, szybko i dość skutecznie schudnąć. Jest więc wynikiem zmiany diety, która powoduje, że organizm zaczyna spalać własne rezerwy tłuszczu. Jest to prosty sposób na opisanie ketozy. Ciało spala je, ponieważ to właśnie ze zmagazynowanego tłuszczu czerpie energię potrzebną organizmowi na cały dzień. A ogólnie rzecz biorąc, kiedy z czegoś czerpiesz, zapasy się wyczerpują. Nie inaczej jest z tłuszczami. W ketozie im więcej organizm potrzebuje danej ilości energii, tym szybciej spada jego waga. Dodatkowo znika tylko to, co ma zniknąć. Czyli tłuszcz, a nie na przykład mięśnie, nie zmniejsza się też ilość wody w organizmie.
Ketoza jest tworzona przez zmianę diety. Białko i węglowodany odgrywają rolę
Aby to zjawisko wystąpiło w ludzkim ciele, organizm musi zostać zmuszony do zmiany. W normalnym trybie organizm czerpie energię z węglowodanów, które otrzymuje z diety. Celem diety ketogenicznej jest maksymalne ograniczenie spożycia węglowodanów. Organizm nagle ich nie ma, więc szuka zapasów energii gdzie indziej. Znajduje je w tłuszczu i wtedy zaczyna się ketoza. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę drugi składnik diety, jakim jest białko. Aby chronić mięśnie, konieczne jest zwiększenie ich spożycia. Tylko w ten sposób zasada wspomnianej diety może działać długoterminowo, skutecznie i bezpiecznie.